PIT 37 druk

Tagi

rozliczenie PIT 2016 a ulga na IKZE

PIT 2016 program do rozliczania ulg

ulga na IKZE w pit 2016

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

Jak uwzględnić składki na IKZE w PIT 2017?

 

W ramach tzw. ulgi na IKZE możliwe jest odliczenie w pit 2017 wpłat, dokonanych w trakcie danego roku podatkowego, na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.

IKZE jest nową formą oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru ubezpieczeń społecznych. Otwarcie takiego konta jest w pełni dobrowolne. Należy zwrócić uwagę, że IKZE różni się od IKE (indywidualne konto emerytalne) i tylko wpłaty na IKZE są objęte omawianą ulgą podatkową.

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych w formie:

  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),

  • podatku progresywnego (PIT-36 i PIT-37),

  • podatku liniowego (PIT-36L).

Do właściwego formularza podatkowego należy dołączyć załącznik PIT/O, a także dokument potwierdzający dokonanie w 2017 r. wpłat na IKZE. Dowody wpłat powinny jasno wskazywać:

  • kto dokonał wpłaty,

  • podmiot, który otrzymał wpłatę,

  • kiedy wpłacono pieniądze,

  • jaka była wysokość wpłaty,

  • jakim tytułem została dokonana wpłata.

Podatnik, który nie posiada odpowiedniej dokumentacji, będzie musiał złożyć rozliczenie PIT 2017 bez uwzględnienia ulgi na IKZE.

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego są odliczane od podstawy do opodatkowania, czyli od dochodu (w PIT-36, PIT-36L i PIT-37) lub od przychodu (w PIT-28). Maksymalna kwota o jaką można umniejszyć osiągnięty dochód/przychód jest limitowana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w deklaracji podatkowej za 2017 r. podatnik może uwzględnić wpłaty na IKZE w wysokości nie przekraczającej 4 495,20 zł.

W celu poprawnego odliczenia ulgi na IKZE w zeznaniu rocznym warto wypełnić wszystkie niezbędne w formularze wykorzystując PIT 2017 program do rozliczania dochodów. Jest to aplikacja komputerowa, którą można pobrać z Internetu zupełnie za darmo. Druki podatkowe wypełnione w programie można wysłać do urzędu skarbowego w formie elektronicznej.

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37