PIT 37 druk

Tagi

pit 37 druk

druk pit 37

druki pit 37

pit-37 druk

pit 37

pity 2016

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

PIT 37 DRUK - Kwota wolna od podatku

 

 

Kwotą wolną od podatku nazywamy wysokość dochodu, który nie powoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. W Polsce kwota wolna funkcjonuje od wielu lat. Od 2009 r. jej wysokość nie uległa zmianie, w związku z tym, rozliczając pit 2017, tak samo jak w latach ubiegłych, podatnicy po raz kolejny nie zapłacą podatku od dochodu w wysokości 3 091 zł. 

W ciągu ostatnich miesięcy wysokość kwoty wolnej od podatku była wielokrotnie kwestionowana, gdyż w porównaniu do wielu państw należących do Unii Europejskiej kwota ta jest w Polsce relatywnie niska. 

 

państwo

Kwota wolna od podatku

Austria

11 000 euro

Cypr

19 500 euro

Finlandia

16 100 euro

Francja

5 963 euro

Holandia

2 103 euro

Niemcy

8 130 euro

Szwecja

2 017 euro

Wielka Brytania

13 359 euro

 

Wśród członków Unii Europejskiej są też państwa, w których wysokość dochodu zwolnionego z podatku jest zbliżona do polskiej – Czechy (919 euro), Łotwa (851 euro). Ponadto, są także kraje, w których kwota wolna od podatku w ogóle nie funkcjonuje, należą do nich Węgry i Bułgaria.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, w Rzeczypospolitej Polskiej z kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać tylko i wyłącznie podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy na zasadach ogólnych, czyli wg obowiązującej skali podatkowej – 18 i 32%. Co prawda kwota wolna jest wyrażana jako wysokość dochodu, od którego nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego, jednak w praktyce stosowana jest tzw. kwota zmniejszająca podatek. Wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynika z następującego równania: 3 091 zł x 18% = 556,02 zł. W związku z tym wysokość zobowiązania podatkowego w PIT-36 i PIT-37 druk jest ustalana zgodnie z poniższą tabelą.

 

Wysokość dochodu do opodatkowania

Wysokość zobowiązania podatkowego

do 85 528 zł

18% x dochód – 556,02 zł

powyżej 85 528 zł

14 839 zł + 32% x nadwyżka ponad 85 528 zł

 

Jak powszechnie wiadomo, podatnicy opłacający podatek progresywny są zobowiązani do odprowadzania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Osoby, które uzyskują przychody za pośrednictwem płatnika, nie opłacają zaliczek samodzielnie. Za ustalanie ich wysokości, pobór oraz terminową wpłatę na konto urzędu skarbowego odpowiedzialny jest płatnik. Wypełniając deklaracje pit 2017 (np. pit 37 druk) podatnicy ustalają, czy zaliczki, które opłacili w trakcie roku podatkowego pokrywają w pełni podatek dochodowy, jaki powinien zostać zapłacony od uzyskanych dochodów.

 

Warto pamiętać, że podczas ustalania wysokości zaliczek na podatek dochodowy nie jest brana pod uwagę kwota wolna od podatku. Jej wysokość uwzględniamy dopiero podczas wypełniania rocznej deklaracji podatkowej w PIT za 2017 program. Jeżeli wysokość zaliczek, które zostały pobrane w trakcie roku przewyższa zobowiązanie podatkowe, urząd skarbowy będzie zobowiązany do zwrócenia podatnikowi nadpłaconej kwoty. Gdy sytuacja jest odwrotna – zaliczki nie pokrywają w pełni zobowiązania podatkowego, konieczne będzie dopłacenie brakującej kwoty.

 

Osoby, którym zależy na jak najszybszym otrzymaniu zwrotu podatku, nie powinny odkładać wypełnienia zeznania za 2017 r. na ostatnią chwilę. Im szybciej nasza deklaracja trafi do urzędu skarbowego, tym szybciej dostaniemy zwrot. Warto także rozważyć wysłanie rozliczenia w formie elektronicznej, gdyż osoby, które rozliczają się z fiskusem przez internet mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot podatku. Do wypełnienia i wysłania deklaracji za pośrednictwem sieci internetowej możemy wykorzystać darmowy program do pitów 2017, który umożliwi nam szybkie i bezproblemowe wypełnienie obowiązku podatkowego.

 

PIT 37 druk nie będzie już straszny z wiedzą i instrukcjami zawartymi w portalu PIT 37 DRUK. Zapraszamy również do pobierania bezpłatnej aplikacji do wysyłania pitów.

Zapraszmay także na stronę serwisu ROZLICZENIA PIT, po więcej informacji,

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37