PIT 37 druk

Tagi

rozliczenie roczne 2016 kiedy wykazać alimenty

rozliczenie alimentów w pit 2016

alimenty w PIT za 2016

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

Opodatkowanie świadczeń alimentacyjnych w PIT 2017

 

                Świadczenia alimentacyjne są uznawane za przychód podatnika i w związku z tym podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli wg skali 18 i 32% i powinny zostać wykazane w pit 2017. Warto jednak zwrócić uwagę, że w określonych sytuacjach ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje przedmiotowe zwolnienie z opodatkowania. Zatem w przypadku alimentów, które spełniają warunki określone w ustawie, odprowadzanie podatku dochodowego nie jest konieczne.

                Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, zwolnieniem przedmiotowym są objęte świadczenia alimentacyjne wypłacane na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz na rzecz dzieci, które mają więcej niż 25 lat, jednak w tym przypadku ze zwolnienia można skorzystać tylko wtedy, gdy dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ustawa nie określa na jakiej podstawie muszą być wypłacane alimenty na dziecko, aby nie podlegały opodatkowaniu. Oznacza to, podstawą do ich wypłacania nie musi być ugoda sądowa bądź wyrok sądowy. Świadczeń alimentacyjnych, które są objęte zwolnieniem, nie należy wykazywać wypełniając rozliczenie roczne 2017.

                Zwolnione z podatku dochodowego są także alimenty wypłacane na rzecz osób dorosłych (np. przez męża żonie, dziecko rodzicowi itp.). Ze zwolnienia można skorzystać pod warunkiem, że:

  • miesięczna kwota świadczenia alimentacyjnego nie przekracza 700 zł,
  • świadczenie jest wypłacane w oparciu o wyrok lub ugodę zawartą przed sądem.

Jeżeli któryś z powyższych wymogów nie zostanie spełniony, podatnik powinien uwzględnić kwoty otrzymane w trakcie 2017 r. podczas wypełniania zeznania PIT za 2017 r. i wpłacić na konto urzędu skarbowego podatek dochodowy w odpowiedniej wysokości. Jak już wcześniej wspomniano, alimenty są opodatkowane na zasadach ogólnych, w związku z tym trzeba wykazać je w formularzu PIT-36 lub PIT-37.

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37