PIT 37 druk

Tagi

odszkodowanie z zagranicy a PIT 37

jak wypełnić Pity 2016 druki

najnowsza instrukcja wypełniania PIT 37

aktualne formularze PIT 2016

instrukcja PIT 37

PIT 37

formularz pit 37

druk pit 37

 PIT 37 pdf

 

druk pit 37

PITY 2017: Czy odszkodowania z zagranicy są opodatkowane w formularzu PIT 37 w Polsce?

 

 

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia się zagranicznych rynków pracy, znacznie wzrosła liczba Polaków, przebywających stale lub tymczasowo poza granicami kraju. Często zdarza się ze polscy obywatele otrzymują świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne. Wśród takich świadczeń można wymienić między innymi odszkodowania. Osoby, które otrzymały odszkodowanie nie wiedzą, czy powinny się z niego rozliczyć z urzędem skarbowym na formularzu PIT 37, czy też nie.

 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podatkowymi świadczenia takie jak odszkodowania i zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy podkreślić, że przepis ten dotyczy wszystkich odszkodowań otrzymywanych przez polskich obywateli, niezależnie od kraju ich pochodzenia. W związku z tym wypełniając formularze PITY 2017, nie ma potrzeby wykazywania w nich odszkodowania wypłaconego za granicą.

 

Zwolnienie z opodatkowania wynika nie tylko z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale również z konstytucji, zgodnie z którą wszyscy obywatele powinni być traktowani w taki sam sposób.

 

W przypadku otrzymywania świadczeń zagranicznych, warto mieć na uwadze, że nie wszystkie będą podlegały zwolnieniu. Aby wiedzieć, od którego świadczenia należy zapłacić podatek, a od którego nie, należy sprawdzić w jaki sposób dane świadczenie jest traktowane w Polsce. Jeżeli świadczenie podlega opodatkowaniu, trzeba będzie wypełnić pity 2017 druki i zapłacić podatek w odpowiedniej wysokości, jeżeli nie podlega, tak jak w przypadku zadośćuczynienia, nie będziemy musieli zapłacić podatku.

 

Powinniśmy także pamiętać, że jakiekolwiek świadczenia z zagranicy, które powinno uwzględniać rozliczenie roczne, zawsze będą być wykazywane przez podatnika w formularzu PIT-36, nigdy w PIT-37, gdyż zgodnie z informacjami, które zawiera instrukcja wypełniania PIT 37, druk ten jest przeznaczony jedynie do dochodów krajowych, osiąganych za pośrednictwem płatnika.

 

Po więcej artykułów związanych z pitami zapraszamy do serwisu FORMULARZ PIT 37. Polecamy również pobranie bezpłatnego interaktywnego druku PIT 37 (i innych pitów) - do ściągnięcia na górze strony. Zapraszamy do korzystania z wiedzy zawartej w naszym serwisie.

 

PIT 37 formularz

 

 Formularz PIT-37 

 

Program do pobrania (PIT 37 PDF). Kliknij poniżej.

 

pit 37 druk

 

pit-37 formularz


Obserwuj nas na Google Plus:
 

Polub nas na Facebooku:

PIT 37 druk

Obserwuj nas na Twitterze:

Druki pit 37